CPGCBL-2023 (BUET) Sub-Assistant Engineer ( Electrical) Written Test Solution

Coal Power generation Company Bangladesh Ltd ( CPGCBL-2023 ) 

Post: Sub-Assistant Engineer ( Electrical); Venue: BUET, Exam Date: 03.11.2023

 

Question-01:  যদি সার্কিটের XL এবং  XC সমান হয় তবে V0 নির্ণয় কর, সার্কিটের ফ্রিকুয়েন্সি নির্ণয় কর।

Q-1

Solution:

When,    XL =  X

Inductive Reactance XL=2πfL,  Capacitive Reactance XC  =  1/ 2πfC

V= IR = 3.6 = 3.6×10-3 X0.5×103  = 1.8 V

Question-02:
Q-2

Solution:  

Applying KCL at point “a”

Q-2 Solution

                                     iV0 /4 = 24 / 4 = 6 A (Answer) 

                                   P0 = Vi0 = 24×6 = 144 W (Answer) 

Question-03: To find the converted power and efficiency of the 3-phase induction motor 480 V, 60 Hz, 0.85 pf, taking 60 A current. Stator copper loss 2 kw , rotor copper loss 700 w, iron loss 1800 w, friction loss 600 w.

Solution: 

Given Data:

  • Line voltage, VL=480
  • Frequency, f = 60 Hz
  • Power factor, pf =85
  • Current, I = 60A
  • Stator copper loss = 2000 W (or 2 kW)
  • Rotor copper loss = 700 W
  • Iron loss = 1800 W
  • Friction & windage loss = 600 W

Input Power, Pin= √3​⋅VL​⋅I⋅pf = ​ √.480⋅60⋅0.85≈42400.5 W (or 42.4 kW)

Total losses = 2000+700+1800+600 = 5100 W

Output Power, Pout​ = Pin​−Total losses = 42400.5 – 5100 = 37300.5 W

Converted power” is the power transferred from stator to rotor, (i.e., air-gap power Pag )

Converted power Pag​ = Pout​ + Friction loss = 37300.5 + 600 = 37900.5 W​

So, converted power = 37.9 kW

Screenshot_1

Final Answers:
  • Input Power = 42.4 kW
  • Converted Power = 37.9  kW
  • Efficiency = 87. 96%
Question-04:
একটি 100 MW স্টিম পাওয়ার স্টেশনের ব্যবহারকৃত কয়লার ক্যালোরিফিক ভ্যালু  6400 kcal/kg, পাওয়ার স্টেশনের Thermal Efficiency 30% & Electrical Efficiency 92% .  প্রতি ঘন্টায় ব্যবহারকৃত কয়লার পরিমাণ নির্ণয় কর, যখন পাওয়ার স্টেশন ফুল রেটেড আউটপুট সরবরাহ করে। 

Solution: 

Q-4.1

We Know, 1 MW = 860,000 kcal/hr

Thermal Input=362.33×860,000 = 311,603,800 kcal/hr

Coal Consumption = Thermal Input / Calorific Value = 311,603,800​ / 6400 48,688 kg/hr (Answer) 

Question-05: (i) Find Average Load, (ii)Load factor,  (iii)
Capacity Factor, (iv) Reserve Capacity   for 150 MW power station from bellow curve.

Q-5

Solution: 

Q-A-5

Question-06:

 

 Click Here – EEE Question Bank 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
Scroll to Top